Kraków miejsca które musisz zobaczyć
Kraków miejsca, które musisz zobaczyć. Kraków jest najpopularniejszym polskim miastem turystycznym, z pięknym starym miastem. Przejdź się po starym mieście z aparatem lub wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby niczego nie przegapić. Rynek Główny i Sukiennice to główne punkty dla odwiedzających Kraków, stanowiące serce Starego Miasta. Tutaj trzeba przejść się po straganach w sukiennicach, napić się kawy i odwiedzić pobliskie średniowieczne kościoły.
Wybierz się na bezpłatną wycieczkę pieszą
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić po przybyciu do nowego miasta, jest wycieczka piesza. To świetny sposób na poznanie terenu i poznanie kultury, ludzi i historii miejsca docelowego.
Rynek Główny
Rynek Główny jest centrum towarzyskim i miejscem festiwali, koncertów, występów ulicznych i parad. Okoliczne kawiarnie to świetne miejsca do obserwowania ludzi. Nocą akcja przenosi się pod ziemię do stylowych piwnic, w których mieszczą się bary, restauracje, kluby jazzowe i kluby nocne.
To największy średniowieczny plac w Europie o wymiarach 200m na 200m, który śmiało może konkurować z weneckim Piazza San Marco. Wiele osób twierdzi, że jest jeszcze piękniejszy. Kiedy już to zobaczysz, zawsze będziesz chciał wrócić i spacerować. To miejsce w pełni Cię oczaruje. Spędź tam tyle czasu, ile możesz, robiąc zdjęcia z każdego zakątka placu, także w nocy. Rynek Główny jest duszą miasta.
Stare Miasto
Tętniące życiem i piękne Stare Miasto leży w centrum Krakowa. Ludzie z całego świata wędrują tutaj, aby poczuć atmosferę, jakiej nie można znaleźć nigdzie indziej. Rdzeniem Starego Miasta jest Rynek Główny, na którym zachwycająca średniowieczna architektura ociera się o kawiarnie, sklepy i kluby nocne. W tej historycznej dzielnicy znajdziesz także kilka hoteli, a także kościoły, takie jak Bazylika Mariacka i Katedra Wawelska.
Stare Miasto latem roi się od turystów, ale zachowuje atmosferę dostojności, a jego ulice to kawalkada kościołów i pałaców. Będący ośrodkiem uniwersyteckim Kraków tętni życiem artystycznej młodości i tętni życiem nocnym.
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki z wysoką dzwonnicą i czerwoną ceglaną fasadą to główna cecha Rynku Głównego. Wizyta w Bazylice Mariackiej w celu obejrzenia ołtarza, który jest największym drewnianym ołtarzem gotyckim na świecie, to niewątpliwie jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Krakowie. Sam kościół jest murowany i zaprojektowany w stylu gotyckim, górujący nad Starym Miastem.
Bazylika jest otwierana o 11.50 i zamykany o 17.50 w dni powszednie. Nie przegap tego. I oczywiście trzeba słuchać hejnału granego co godzinę w dzień i w nocy z wieży kościoła. Szczyt wieży kościelnej to idealne miejsce na zrobienie pięknych zdjęć miasta. Jeśli zobaczysz machającego do ciebie trębacza, przyniesie ci to szczęście!
Przydatne informacje:
Adres: Plac Mariacki 5, Kraków
Godziny otwarcia: 11:30-20:00
Telefon: +48 12 422 05 21
Email: biuro@mariacki.com
www: www.mariacki.com/pl/
Sukiennice
Sukiennice to olbrzymia struktura, która przecina główny rynek Krakowa. Kiedyś było to miejsce dla kupców sprzedających praktyczne towary, teraz jest to rynek pamiątek, na którym można kupić tradycyjne rzemiosła, bursztynową biżuterię i bibeloty. Wokół placu jest mnóstwo restauracji i sklepów, a ta centralna przestrzeń jest miejscem krakowskiego bożonarodzeniowego jarmarku, a także polskiej wielkanocy.
Sukiennice, wybudowane w XIV wieku, były dawniej centrum handlu międzynarodowego Krakowa. Po stuleciu, zanim została zniszczona przez pożar, hala przeżyła swoje dni świetności i sprzedawała różne egzotyczne towary importowane – takie jak skóry, przyprawy i jedwab – ze Wschodu. Ta ikona miasta, położona w samym środku Rynku, została przebudowana w stylu renesansowym i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.
Obecnie w Sukiennicach na parterze znajduje się wiele sklepów z pamiątkami i rękodziełem oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku na I piętrze. Na ostatnim piętrze Sukiennic znajduje się kawiarnia. Wypij filiżankę kawy i zrób wspaniałe zdjęcia Rynku. Później można zejść na dół, aby kupić pamiątki na jednym z wielu straganów sprzedających rękodzieło, biżuterię z bursztynem i stroje ludowe.
Przydatna informacja
Adres: Rynek Główny 1-3, Kraków
Barbakan
Barbakan był niegdyś budowlą obronną, ale teraz jest pomnikiem dawnych czasów wśród zieleni parku. Do Barbakanu można wejść od maja do października.
W całej Europie do naszych czasów zachowało się tylko kilka podobnych fortyfikacji. Zbudowany pod koniec XV wieku w celu dodatkowej ochrony bram miejskich, niegdyś otoczony szeroką fosą. Takie konstrukcje można zobaczyć tylko w Krakowie i Carcassone we Francji.
Wieża Ratuszow
To ostatnia zachowana część dawnego XIV-wiecznego ratusza. Stała się przypadkowo własną krzywą wieżą miasta. Ma 70 m wysokości i odchyla się o 1,5 m od pionu. Ale nie bój się, wejdź do środka, pokonaj 100 stopni w górę i podziwiaj widoki Starego Miasta.
Wieża ratuszowa w Krakowie była niegdyś częścią większej budowli, a w pobliżu znajdował się model oryginalnego budynku dla ciekawskich zwiedzających. Wejdz na wieżę, aby podziwiać widoki na Rynek Główny i Stare Miasto, lub skorzystaj z jej cienia, aby wypić drinka lub zjeść przekąskę w jednej z pobliskich restauracji.
Przydatne informacje:
Adres: Rynek Główny 1, Kraków
Telefon: +48 12 426 43 34
Email: krzysztofory@mhk.pl
www: www.mhk.pl/branches/wieża-ratuszowa
Zamknięte w każdy pierwszy wtorek miesiąca
Droga Królewska
Droga Królewska nazywana Traktem Królewskim ciągnie się od Starego Miasta do Wawelu. Była to niegdyś trasa, którą obrali polscy królowie, przemierzając centrum miasta i obejmująca niektóre z najważniejszych zabytków Krakowa. Rozpoczyna się przy Bramie Floriańskiej, a kończy na Wzgórzu Wawelskim. Idąc nią, przemierzysz najpiękniejsze ulice miasta: Floriańską, Grodzką i Kanoniczą. Rób dużo zdjęć w dzień i w nocy
Brama Floriańska
Kiedyś była głównym wejściem do miasta, którym królowie i królowe wjeżdżali do Krakowa podczas wyjątkowych wydarzeń – ślubów, pogrzebów i zwycięstw po bitwach. Pochodząca z XIV wieku, jest połączony ze wszystkimi pozostałościami dawnych murów miejskich Krakowa. Zachowały się także pozostałości murów miejskich, które rozebrano w pierwszej połowie XIX wieku.
Jest to jedna z niewielu zachowanych części starożytnego systemu obronnego, który niegdyś otaczał Stare Miasto. Zbudowany na początku XIV wieku był główną obroną północy. Kolejne baszty dobudowano w XV wieku, ale Brama Floriańska jest jedyną zachowaną bramą z pierwotnej ósemki.
Tutaj znajdziesz uliczną wystawę obrazów artystów z Krakowa, które możesz kupić jako pamiątkę z wizyty w mieście.
Przydatna informacja
Adres: Floriańska, Kraków
Planty
Planty to rozległy park w kształcie podkowy otaczający Stare Miasto. Kiedyś była to fosa otaczająca średniowieczne mury miejskie, ale teraz jest to piękny 4-kilometrowy park. To świetna ucieczka od ruchliwego centrum i mieści się w tutaj jedna z moich ulubionych restauracji w mieście, Pod Wawalem która serwują obfitą polską kuchnię.
Latem w parku znajduje się wiele straganów, na których można kupić przekąskę lub drinka, siedząc w cieniu i odpoczywając przez cały dzień. To idealne miejsce na relaksujący spacer lub lunch na jednej z wielu ławek w cieniu, by odpocząć od codziennego zwiedzania.
Przydatna informacja
Adres: Planty, Stare Miasto, Kraków
Wawel
Serce Krakowa, miejsce, w którym żyli i rządzili polscy królowie. Zobacz Zamek Królewski z zewnątrz, a zwłaszcza wejdź na renesansowy wewnętrzny dziedziniec arkadowy. Jest ogromny i na pewno zrobi na Tobie wrażenie. To ulubione miejsce na zdjęcia ślubne. Chociaż możesz pominąć zwiedzanie wnętrza zamku, nie przegap okazji wejścia do Katedry Wawelskiej. Budynek może wydawać się niespójną mieszanką różnych stylów, ale wszystko jest oryginalne i jest prawdziwym świadectwem polskiej historii. Udaj się na mury otaczające Wzgórze Wawelskie i spędź chwilę, podziwiając wspaniałe widoki na Wisłę, miasto i Kopiec Kościuszki.
Zwiedzanie gotyckiego zamku i katedry na Wawelu jest niezbędne dla każdego odwiedzającego miasto. Zobacz kości Smoka Wawelskiego, mitycznego smoka wzgórza wawelskiego. Sam zamek, w którym rządzili polscy królowie, oferuje wystarczająco dużo, aby zainteresować zwiedzających przez pozostałą część ich wyprawy na Wawel.
Zbudowany w XIII wieku, w tym miejscu znajduje się muzeum sztuki ze średniowiecznymi gobelinami, dawnymi polskimi klejnotami koronnymi. Wstęp waha się od 6 do 46 zł, w zależności od tego, co chcesz zobaczyć. Latem w poniedziałki dostępne są bezpłatne bilety do Skarbca Koronnego i Zbrojowni.
Przydatne informacje:
Adres: Wzgórze Wawelskie, Kraków
tel. +48 12 422 51 55
tel: +48 12 429 95 16
email: zamek@wawel.org.pl
email: informacja@wawel.org.pl
email: info@katedra-wawelska.pl
www: www.wawel.krakow.pl/en /
www: www.katedra.wiara.pl
Smok Wawelski
Po zachodniej stronie wzgórza wawelskiego znajduje się Smocza Jama , jaskinia, do której prowadzą kręcone schody. Była podobno kiedyś domem Smoka. Smoka, którego dieta była raczej nieprzyjemna, obejmowała dzieci, bydło i nieudacznych rycerzy. Krak, legendarny założyciel Krakowa, skłonił go do zjedzenia owcy nadzianej siarką i aby ugasić płonące pragnienie, Smok wypił połowę Wisły, co spowodowało, że eksplodował. Mimo niefortunnego końca smok jest teraz symbolem miasta.
Smocza Jama Codziennie:
lipiec i sierpień 10.00-19.00 – 3zł
kwiecień-czerwiec 10.00-17.00 – 3zł
wrzesień i październik 10.00-17.00 – 3zł
Ulica Grodzka
Ulica Grodzka łączy Rynek Główny z Wawelem. Poza licznymi sklepami i lokalami gastronomicznymi, które można znaleźć na ulicy Grodzkiej, można również obejrzeć zabytki warte uwagi. Kościół św. Piotra i Pawła z figurami dwunastu apostołów jest nie do pominięcia, a obok znajduje się romański kościół św. Andrzeja. Zatrzymaj się na dużym skrzyżowaniu na Grodzkiej, a zobaczysz kościół franciszkański z jednej strony i dominikański kościół na drugim końcu – ulice są nazwane odpowiednikami nazw kościołów.
Dzielnica Kazimierz
Krakowska dzielnica Kazimierz, znajdująca się na południe od Wawelu, jest tak historyczna, jak modna. Dzielnica żydowska w Krakowie, jest domem dla synagog i kościołów. Ta odmłodzona okolica również tętni życiem nocnym i jest centrum kulturalnych i kulinarnych festiwali, które stanowią ważną część kalendarza wydarzeń w Krakowie. Pełna urokliwych zakątków, pubów i restauracji, gdzie wielu krakowian spędza piątkowe i sobotnie wieczory.
Dzielnica, którą trzeba przeżyć, aby zrozumieć, żadna wycieczka do Krakowa nie jest kompletna bez spędzenia czasu na Kazimierzu, historycznej dzielnicy żydowskiej. Na południe od Starego Miasta to dzielnica będąca studium kontrastów. Część to rozpadające się, ale nawiedzające wspomnienie okrucieństw, z jakimi zmagali się mieszkańcy tego obszaru podczas II wojny światowej. Druga część to dzielnica pełna butikowych restauracji, galerii sztuki i jednych z najlepszych klubów nocnych w Polsce. Można tu również znaleźć kilka opcji zakwaterowania.
Centralny plac, Plac Nowy, ze straganami sprzedającymi zapiekanki i weekendowy pchli targ, niczym nie różni się od formalnego Rynku Głównego. Jednak dzielnica jest najbardziej ruchliwą dzielnicą miasta, tętniącą klimatycznymi małymi barami, klubami muzycznymi, klubami jazzowymi i małymi galeriami. Nie wspominając o najlepszych zapiekankach na Okrąglaku 🙂
Przydatna informacja
Adres: Kazimierz, Kraków
Collegium Novum – Uniwersytet Jagielloński
Założony w 1364 roku, jest to jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Budynek pochodzi z XIV wieku i nauczał wielu znanych naukowców, w tym Kopernika i papież Jan Paweł II. Muzeum posiada ogromną kolekcję historycznych instrumentów naukowych i artefaktów, w tym mapy, globusy, narzędzia, obrazy i inne.
Przydatne informacje:
Adres: Gołębia 24, Kraków
Telefon: +48 12 422 10 33
www: www.uj.edu.pl
Godzinne wycieczki z przewodnikiem kosztują 12 zł
W soboty od 10:00 do 14:00 można skorzystać z samodzielnego zwiedzania za darmo
COLLEGIUM MAIUS – Uniwersytet Jagielloński
Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w 1364 roku jako Akademia Krakowska, jest najstarszą polską uczelnią. Budynek ten jest użytkowany od 1400 roku, a XV-wieczny dziedziniec arkadowy to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Krakowie. Znajduje się tam również zegar muzyczny z postaciami pojawiającymi się przy dźwiękach melodii Gaudeamus uważanej za hymn uczniów.
Przydatne informacje:
Adres: Jagiellońska 15, Kraków
Telefon: +48 12 663 15 01
www: www.maius.uj.edu.pl
Email: collegiummaius.info@uj.edu.pl
Mocak – Muzeum Sztuki Współczesnej
Muzeum Sztuki Współczesnej jest jednym z najnowszych i posiada bogatą i zróżnicowaną kolekcję sztuki współczesnej. Otwarty w 2011 roku, faktycznie znajduje się na zburzonej części fabryki Schindlera. Koncentruje się prawie wyłącznie na sztuce współczesnej z ostatnich kilku dekad i choć sztuka współczesna nie jest moim ulubionym rodzajem sztuki, warto odwiedzić muzeum, aby poznać polską scenę artystyczną.
MOCAK posiada własną, regularnie powiększaną kolekcję sztuki z ostatniego półwieczna, a jej rozwój śledzić można na kolejnych odsłonach stałej wystawy.
Ekspozycję podzielono na kilka działów:
konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt.
Równocześnie można tu zobaczyć wystawy czasowe, w tym doroczną dużą wystawę problemową konfrontującą wybrane zagadnienia współczesnego życia publicznego ze spojrzeniem artystów ze świata historii, sportu, ekonomii, zbrodni, czy medycyny w sztuce.
Sprawdź stronę internetową, aby zobaczyć, jakie eksponaty znajdują się w środku. Pobierz również ich aplikację, aby uzyskać więcej informacji o prezentowanych wystawach.
Przydatne informacje:
Adres: ul. Lipowa 4
Godziny otwarcia:
pon. zamknięte,
wt.-czw. 11:00-19:00,
pt. 11:00-20:00,
sob.-niedz. 11:00-19:00
tel.: 12 263 40 00
www.mocak.com.pl
email:recepcja@mocak.pl
Wstęp kosztuje 14 zł.
Podziemne Muzeum
Najnowszą i najbardziej rozrywkową atrakcją turystyczną w centrum Krakowa są Podziemia Rynku, rozległe muzeum podziemne, które rozciąga się pod rynkiem, wchodzi się do niego od wschodniej strony Sukiennic. Muzeum znajduje się 4 metry pod ziemią i bada 1000 lat historii miasta, kładąc nacisk na związek między średniowiecznym Krakowem a współczesnymi miastami europejskimi. To muzeum śledzi średniowieczną przeszłość Krakowa poprzez dobrze zachowane fundamenty architektoniczne i artefakty z historii miasta. Muzeum wykorzystuje technologię 3D i filmy wideo, aby pokazać, jak miasto rozwijało się i zmieniało na przestrzeni wieków.
Niedawne wykopaliska archeologiczne pozostawiono na miejscu i przykryto szklanymi chodnikami, co pozwala na zbadanie układu średniowiecznego rynku. Na wystawie znajdują się również odtworzone drewniane chaty kryte strzechą i filmy przedstawiające aktorów odgrywających rolę przebranych za średniowiecznych handlarzy. Pomysł tego współczesnego podziemnego muzeum zrodził się podczas badań archeologicznych po wschodniej stronie Rynku Głównego. Muzeum zostało otwarte w 2010 roku i zawiera interaktywne eksponaty z historii archeologicznej Krakowa. Liczba biletów na dzień jest ograniczona: są one rozłożone na różne pory dnia, dlatego warto je wcześniej zarezerwować.
Przydatne informacje:
Adres: Rynek Główny 1, Kraków
Wstęp kosztuje 19 zł.
Audioprzewodniki kosztują 5 zł.
Www: www.podziemiarynku.com
Telefon: +48 12 426 50 60
Email: info@mhk.pl
Muzeum Czartoryskich
Kilka przecznic na północ od Rynku na ul. Pijarska mieści się w Pałacu Czartoryskich, w którym zwykle znajdują się najwspanialsze krakowskie zbiory sztuki. W Muzeum Czartoryskich znajduje się ogromna kolekcja starożytnych dzieł sztuki z Grecji i Egiptu, ale kluczowymi dziełami sztuki są „Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci i „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.
Przydatne informacje:
Adres: Fundacja XX. Czartoryskich, Pijarska 15, Kraków
Telefon: +48 12 422 61 37
Www: www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl
Email: biuro@fundacja-czartoryskich.krakow.pl
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe udostępnia ogromną kolekcję obiektów, w tym prawie 780 000 eksponatów, a zwiedzający mogą podziwiać artefakty z każdego okresu historii: najstarsze z czasów prehistorycznych. W muzeum znajdują się również dzieła sztuki z różnych epok i krajów, wśród których znajdziecie Państwo sztukę polską, dzieła zachodnioeuropejskie oraz niezwykle cenną kolekcję sztuki orientalnej, z których większość to sztuka japońska.
Przydatne informacje:
Adres: Aleja 3 Maja 1, Kraków
Telefon: +48 12 433 55 00
Zamknięte w poniedziałki
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (od wtorku do soboty) 10:00-16:00 (niedziela)
www: www.mnk.pl/
Email: dyrekcja@mnk.pl
3 komentarze “Kraków miejsca które musisz zobaczyć”
w tym mieście zawsze coś się dzieje o każdej porze dnia i nocy to miasto żyje 24h.
Kraków to najpiekniejsze miasto, zfantastyczną atmosferą tutaj zawsze coś się dzieje.
kraków to jedno z najpikękniejszych miast w europie i na świecie, które żyje nonstop!!