Tyskie Muzeum Piwowarstwa zostało otwarte w 2004 roku, a zgromadzono tutaj liczne eksponaty dotyczące historii Tyskich Browarów Książęcych. W oryginalnym wnętrzu dawnej kaplicy obejrzymy kolekcje kufli, beczek, butelek, maszyn i narzędzi związanych z piwowarstwem. Bardzo interesujący jest także trójwymiarowy film fabularyzowany, który przeniesie nas do czasów pierwszych tyskich piwowarów.
Zwiedzanie muzeum przeznaczone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, jest bezpłatne, wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji (telefonicznej lub drogą mailową). Można również poprosić o przewodnika w kilku językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, czeskim i włoskim.
Dostępne są trzy programy zwiedzania:
1. zwiedzanie Browaru + zwiedzanie Tyskiego Muzeum Piwowarstwa + degustacja piwa w pubie pod muzeum – 2,5 godziny
2. zwiedzanie Browaru + degustacja piwa w pubie pod muzeum – 1,5 godziny
3. zwiedzanie Tyskiego Muzeum Piwowarstwa + degustacja piwa w pubie pod muzeum – 1,5 godziny.
16 komentarzy “Muzeum Tyskich Browarów Książęcych”
dzisiaj jest weekend, a ten artykuł mi przypomina że trzeba leciec po zgrzewka piwka 🙂
Kilkukrotnie byłem. Polecam zwiedzanie z przewodnikiem godającym po naszymu. Szczególnie jak idą z nami osoby spoza regionu lub nie godajace. Fajnie i miło. Oglądamy zabytkowe miejsca i kończący wycieczkę pub wraz z degustacją.
Zwiedziłam muzeum z grupą znajomych. Bardzo przyjemnie się słuchało opowiadania przewodniczki (oprowadzanie w języku angielskim), zaciekawiła nawet mnie, pomimo, że za piwem nie przepadam. Muzeum z elementami interaktywnymi, temat dość lekki i przyjemny. Będąc w okolicy nie można przegapić.
Bardzo fajny sposób spędzenia czasu,zwłaszcza jeśli odwiedzi Cię ktoś z daleka lub z zagranicy. Zabierz przyjaciół do muzeum na przyjemne zwiedzanie i piwa smakowanie.
Nic ciekawego tu nie ma, ekstremalnie niemiła obsługa, miejsce nie warte swojej ceny więc odradzam odwiedziny.
ciekawe miejsce i to nie tylko dla fanatycznych miłośników piwa. pobyt łączy w sobie aspekty muzealne – podane w nowoczesnej formie z wycieczką po działającej części zakładu produkcyjnego. coś zupełnie innego niż w Żywcu – kto tam był wcześniej zaglądając do tego muzeum też nie będzie się nudził
Jest możliwa rezerwacja internetowa, zwiedzanie trwa 2,5h, w tym degustacja piwa świeżego (do sprawdzenia, czy można zamienić na bezalkoholowy). Na początku oglądamy nudny filmik, ale niech Was to nie zniechęci. Przewodnicy mają bardzo dużą wiedzę i odpowiedzą na wszystkie pytania. Warto ubrać wygodne buty, bo chodzi się przez większość czasu i wziąć parasol, bo przechodzi się między budynkami.
Bardzo polecam zwiedzanie browaru Książęcego w Tychach. Można zobaczyć kawałek historii najlepszego piwa:)
Muzeum pokazuje jakie znaczenie ekonomiczne miał browar i jego produkty na obszarze Księstwa Pszczyńskiego dla jego właścicieli. Nie tylko wymiar ekonomiczny ale też lojalnościowy.
Dwie uwagi na początku – słabo oznaczony wjazd, brak parkingu przed muzeum. Obok jest parking publiczny, ale w dzień targowy nie licz na miejsce tam. Szkoda, przy takim terenie jakie zajmują browary Tyskie powinien być wyodrębniony parking dla klientów muzeum. Po drugie, w chłodne dni weźcie ciepłe rzeczy – ponad godzinę się przemieszcza pomiędzy budynkami. Samo muzeum – bardzo fajnie zrobione, zobaczysz jak wazy się piwo, a także go skosztujesz podczas degustacji. Bardzo fajną częścią jest tasting różnych rodzajów piwa. Cena 15 PLN za bilet normalny wydaje się rozsądna. Przeznacz na zwiedzanie ok 2,5h.
W muzeum byliśmy wielokrotnie. Jeżeli jednak chcecie dowiedzieć się jak najwięcej- polecam wybrać się w mało chodliwym terminie(odradzam Noc muzeów!) Spory obszar, sporo chodzenia i zwiedzania. Zależy od przewodnika, raz ciekawiej innym razem nudniej. Po każdej wycieczce degustacja piwa w barku(wliczona w cenę biletu).
W budynku Browaru znajduje się Muzeum Miejskie.
Jeśli ktoś się na piwie zna to wie, że może i Browar Tyski nie robi piw wybornych ale ma piękną historie u naprawdę warto ją poznać. Dla mnie wycieczka miała szczególne znaczenie albowiem za dzieciaka wychowywałam się na tzw osiedlu robotniczym „Keleraju” . Fajnie było moc znów tam się pojawić, po drugiej stronie bramy. Prowadzący wycieczkę niezwykle kompetentny i uprzejmy. Degustacja piw poprawna, wole browary mniej komercyjne.
Interesujące zwiedzanie z przewodnikiem . Podzielone na dwie części tematyczne. Jest to miejsce godne polecenia, gdzie można miło spędzić czas i dowiedzieć się wiele w temacie historii ważenia , produkcji oraz podania piwa tak aby smakowało jak najlepiej.
Fanem piwa tyskiego nie jestem, bo to komercyjna masówka teraz, ale miejsce jest warte odwiedzenia i basta! Miejsce fajnie zorganizowane, zwiedzanie też. Przewodniczka z wysoką wiedzą o tym co się ogląda. Na miejscu można kupić birofilia, a także piwo. Napić się też można zatem śmiało do browaru!
Bardzo fajne zwiedzanieości Browarów Tyskich, Pani przewodnik posiadała dużą wiedzę i potrafiła zainteresować zwiedzających. Jedyny minus to tak naprawdę brak możliwości wglądu jak wygląda teraz proces produkcyjny ( spojrzenie z góry na halę raczej nic nie daję ) i sprzedawanie w barze piwa 14 dniowego, które ma 1 dniowy termin przydatności, reszta na duży plus.
Bardzo ciekawe i przyjemne miejsce. Miła pani Przewodnik, która starała się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Bilet jest w przystępnej cenie, a oprócz tego wliczona jest w niego degustacja 14-dniowego piwa 500ml. Podczas zwiedzania, warto uważnie słuchać i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, bo na końcu odbywa się mały konkurs z ciekawymi nagrodami (udało się nam jedną zdobyć!)